Daimonion vonCave

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Vieme vlastne v biológii čokoľvek definovať?

Zamyslenie nad slizovkami

V článku  Hlenky a jejich důmyslná strategie přežití je opísaná zaujímavá mnohobunečná forma života. Jednotlivé bunky vytvoria organizmus vtedy, keď prídu o zdroje na prežitie. Každá si žije svoj nešpecializovaný život pokiaľ sa dá, a potom je nútená sa špecializovať aby sa vytvoril mnohobunkový organizmus s orgánmi.

Naše telá sú vytvorené opačným spôsobom — delením pôvodnej jedinej zárodočnej bunky, ktoré sa ovšem v princípe tiež začnú špecializovať počas vývoja mnohobunečného organizmu. Potom už zostanú špecializované, pravda s tým, že sa pokúšajú z toho pre ne nevýhodného stavu vymaniť. To sa im občas podarí a máme rakovinu.

Lenže aj baktérie sa dokážu organizovať. Napríklad rôzne druhy črevných baktérií si dokážu odovzdať tie gény, ktoré im chýbajú, čo sa dá označiť ako určitý spôsob organizácie, ktorý prekračuje druhovú bariéru a zrejme je výhodný pre črevnú mikroflóru ako celok. 

Čo nám okrem konvencie bráni uznať črevnú mikroflóru za jeden organizmus a trebárs naše telá za zhluk buniek?


Evolúcia | stály odkaz

Komentáre

  1. velmi zaujimava
    uvaha v zavere...:-)
    publikované: 14.07.2010 15:55 | autor: bonnie (e-mail, web, autorizovaný)
  2. .
    co nam brani, vnimat cloveka ako slizovku ? alebo ludi ako jeden organizmus ?
    publikované: 18.02.2012 20:07 | autor: sygon (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014